2019 İşsizlik Maaşları Açıklandı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun dördüncü toplantısında 2019 asgari ücretleri açıklandı. Bunun üzerine işinden ayrılan milyonlarca vatandaş işsizlik maaşlarına gelecek zamlarla ilgili bekleyiş içine girdi. Asgari ücrete uygulanan zam işsizlik maaşını da belirledi ve 2019 işsizlik maaşları açıklandı. İşsizlik maaşı da asgari ücretle paralel olarak yüzde 26 zamlandı. Pek çok vatandaş işsizlik maaşı nasıl alınır, işsizlik maaşı alma şartları nelerdir? gibi sorulara cevap aradı.

İşsizlik Maaşına Yüzde 26 Zam Yapıldı

İşinden ayrılan ya da çıkarılan kişilerin kısa süre içerisinde iş bulamaması halinde aldığı işsizlik maaşına uygulanacak zam merak konusu oldu. Gelen yüzde 26 zamla en düşük işsizlik maaşı 805 TL iken 1015 TL'ye yükseldi. En yüksek işsizlik maaşı ise 1611 TL'den 2030 TL'ye yükseldi. 2019 işsizlik maaşları açıklandı haberinin ardından vatandaşlar işsizlik maaşı alabilmek için araştırmaya koyuldu. İşte işsizlik maaşıyla ilgili en çok sorulan sorular ve cevapları:

  • İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

- Ahlak kurallarına aykırı olmayan nedenlerle, kusuru bulunmamasına rağmen işinden olan kişiler işsizlik maaşı alabilmektedir. İşsizlik maaşı almak için fesih tarihinden itibaren en geç 30 gün içinde yazılı ya da elektronik olarak İŞKUR'a başvurulması gerekmektedir. İşsizlik maaşı; son 3 yıl içinde 600 gün sigortalı olarak çalışarak işsizlik sigortası primi ödemiş kişilere verilmektedir. Çalışma sürecinin son 4 ayında alınan ücret ortalamasının %40'ı baz alınarak işsizlik maaşı ödemesi yapılmaktadır.

  • İşsizlik Maaşı Alma Şartları Neler?

- Kusuru dışında işini kaybedenler, son 3 yılda en az 600 gün, son 3 ayda kesintisiz işsizlik sigortası primi ödenenler işsizlik maaşından yararlanabilir. En geç 30 gün içinde İŞKUR'a yeni bir işe başlamaya hazır olduğunu belirterek başvuruda bulunanlar, kanunda yer alan prim ödeme koşullarını sağlamış olanlar işsizlik maaşı alabilmektedir.

  • İşsizlik Maaşı Ne Kadar Oldu?

- Son asgari ücret komisyonunda 2019 işsizlik maaşları açıklandı ve 2019 yılında işsizlik maaşları en düşük 1015 TL, en yüksek 2030 TL olarak belirlendi.

  • İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınır?

İşsizlik maaşı alma süresini işsiz kalmadan önceki prim süresi belirlemektedir. Prim günü arttıkça maaş alınacak süre de artmaktadır. Buna göre; 600 gün sigortalı olarak çalışan ve primi ödenen kişi 180 gün, 900 gün sigortalı çalışan ve primi ödenen kişi 240 gün, 1080 gün sigortalı çalışan ve primi ödenen kişi ise 300 gün işsizlik maaşı alabilmektedir.