Yandex Metrika

Kadınların İş Hayatındaki Yeri | İş Bulma Rehberi

Destek Hattı
Şifremi Unuttum
Kadınların İş Hayatındaki Yeri
Makaleler
Kadınların İş Hayatındaki Yeri
İş hayatında kadın

Biz bu yazımızda ağırlıkla kadınların üçte birini oluşturduğu iş hayatındaki yerlerinden, karşılaştıkları zorluklardan ya da kolaylıklardan, kısaca yaşadıklarından bahsedeceğiz. Öncelikle kentsel ve kırsal kesimde kadının iş gücüne katılımı farklılık göstermektedir. Kentsel alanda katılımın fazla olduğunu düşünürseniz yanılırsınız, çünkü kırsal alanda kadının iş gücüne katılımı kentsel alana oranla iki hatta üç kat daha fazladır. Bu alanda kadınlar en çok tarlalar da iş gücüne katılım sağlamaktadır. Kadınların istihdam kolları özellikle part-time işçilik, imalat, tarım işçiliği, parça başı üretim olarak belirlenmiştir. Ofis ortamında masa başında çalışan kadınların oranı az önce saydığımız alanlara nazaran oldukça düşüktür.  Burada önemli olan şudur ki ister kırsal ister kentsel alanda çalışsın kadın emeğinin karşılığını maddi olarak da, saygınlık olarak da alamamaktadır. Özellikle ülkemizde çalışan kadınlar iş gücünün karşılığını maddi olarak alamadıkları gibi sosyal güvenlik açısından da mağdur bırakılmaktadır. Tüm bu mağduriyetlerin yanı sıra kadınların iş ortamında yetersiz görülmesi, hor görülmesi hatta
Kadınların iş hayatında yetersiz görülmesinin başlıca nedenlerinden biri de eğitimde ki eşitsizlikten kaynaklanmaktadır. Daha çocukluk döneminden itibaren kız çocuklarının eğitimi erkek çocuklarınınkine nazaran önemsenmeyerek ihmal edilmekte, ilerleyen yaşlarında da çocuklarına güveni tam olsa bile çevreye güveni olmayan aileler kızlarının kendilerinden uzak yerlerde öğrenim görmelerine onay vermeyerek eğitimlerine sekte vurmaktadırlar. Böylece ailesinin yanında okuma şansına sahip olsa bile kadınlar topluma atılma, sosyal hayatta kendi kendine yer edinme yetisinden eksik kalarak yetişmektedir.
Tüm bu olumsuzluklara rağmen eğitim imkânlarının eşitlenmesi, ataerkil bir toplum olarak erkeklerin çocukluğundan itibaren kadına ve emeğe saygı konusunda bilinçli bir şekilde yetiştirilmesi ve kadınlar arasında ki dayanışmanın arttırılması ile kadınların hem toplumda hem de iş hayatında daha iyi yerlere, aslında hak ettiği yere gelmesi mümkün olacaktır.
2625 kez görüntülendi. 18.11.2013 tarihinde eklendi.