Yandex Metrika

İş İlanları ve Eleman İlanları

Destek Hattı
Şifremi Unuttum


İŞ ARAMA KRİTERLERİ

İŞ ARAMA KRİTERLERİNİ SEÇ

SEÇTİĞİM İŞ ARAMA KRİTERLER

Hangi İş :
Sadece ilan başlığında ara
Başvurduğum ilanları gösterme
Arama yapmak için önce sol tarafta yer alan kriter grubunu seçiniz.
Seçtiğiniz gruba ait seçenekler bu alanda listelenecektir.
İstediğiniz kadar kriter seçtikten sonra Ara butonuna tıklayın
Seçtiğiniz kriterleri silmek için yanlarındaki x işaretine tıklayabilirsiniz.
Pozisyon Seviyesi :
Pozisyon Tipi :
Aylık Ücret :
İş Tecrübesi :
Hangi Ülke :
Hangi Ülke :
X
Hangi Şehir :
  Hangi Alan :
  Hangi Sektör :
  Hangi Pozisyon :
   Eğitim :
   Hangi Cinsiyet :
   Hangi Tarih :
   Arama Kriterleri
   Anahtar Kelime :x 
   Aylık Ücret:
   Cinsiyet :
   Tarih:

   İş İlanları

   No
   Pozisyon Adı
   Şehir
   Firma
   Tarih
    
   • İş İlanları
    İş arama sürecinde en önemli nokta iş ilanlarının doğru bir şekilde incelenmesi ve analiz edilmesidir. İş ilanları incelenirken bireylerin dikkat etmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bunların başında bireyin iş ilanları için kendisini yeterli görüp görmediğidir. Birey eğer kendisini incelediği iş ilanları içerisindeki niteliklere uygun görmüyor ise mutlaka eleman ilanları başvurusundan kaçınmalıdır. İş arama sürecinin bir diğer ayağı da özgeçmişin doğru bir şekilde doldurulmasıdır. Özgeçmişini doğru bir şekilde ve detaylandırarak dolduran bireylerin özgeçmişini özensiz bir şekilde dolduran bireylere oranla işe alınma oranı bariz bir şekilde daha fazladır.
    Özgeçmişini doğru bir şekilde doldurmuş olan bireylerin işe başvuru sürecinde özgeçmişini iyi tanıyıp öz geçmişine uygun iş ilanları çerçevesinde başvurular yapması doğru olacaktır. Kişilerin kendi yetkinliklerini doğru bir şekilde saptaması başvuruda bulunacağı iş ilanları için kendisine avantaj sağlayacaktır. İş arama sürecinde iş fırsatlarından yararlanmak için önemli olan, ilan içerisinde belirtilen nitelikler ile büyük oranda örtüşmektir. Bir çok kişi iş ararken kendisine uygun olmayan işlere de başvuruda bulunmaktadır. Kişilerin yetkinlikleri ile örtüşmeyen iş başvurularından bireyler sağlıklı sonuç alamamaktadır. Bu nedenle iş ilanlarının içeriği doğru bir şekilde anlaşılmalıdır.
    İş ilanları incelenirken kişi kendisine uyan iş ilanlarına ulaşmak için kendisini nasıl tanımladığını iyi bilmelidir. İş ararken kişi çalışmak istediği sektörü ve sektöre ait iş ilanlarını tanımalıdır. Örneğin insan kaynakları uzmanı olarak çalışmak isteyen birisinin öncelikle bu iş alanına ait iş ilanları ile kendisinin örtüşüp örtüşmediğini düşünmelidir. Kendisinin aldığı eğitim, iş deneyimleri, gibi özelliklerinin ilanda belirtilen “aranan nitelikler” bölümü ile örtüşmesi kişinin işe alınma olasılığını büyük ölçüde arttıracaktır. Bu nedenle kişiler öncelikle gerçekten o iş için uygun olup olmadığını kendisi tartarak işlere başvuru yapmalıdır.
    Eleman ilanları incelenirken belirli kriterler belirlenmelidir. Örneğin yaşadığınız şehir ya da yaşamayı düşündüğünüz şehir ile ilgili iş ilanlarını incelemek iyi bir başlangıç olacaktır. Eleman ilanları veren insan kaynakları platformlarında arama yapılırken bulunduğunuz şehir ile ilgili arama yapabilir ve çıkan sonuçlardan sizin yetkinlikleriniz, aldığınız eğitim ve iş tecrübeleriniz ile birebir olmasa da büyük ölçüde örtüşen eleman ilanları arasında seçim yaparak istediğiniz ilana başvuruda bulunabilirsiniz. İş ilanları incelerken dikkat edilmesi gereken başka noktalarda bulunmaktadır. İlan içerisinde yapılan iş tanımı ile ilgili olarak bireyin düşünmesi gerekmektedir. Yapmak istediği iş gerçekten iş tanımında belirtilen iş midir diye. Birey eğer iş tanımında yapılan işin gerektirdikleri ile hayatı boyunca yapmak istediği iş arasında fark var ise o iş için uygun olmayabilir. Bu durumda işe alınsa bile yeterli motivasyona ulaşamayabilir. Yeterli motivasyon ile çalışmayan bireyler bulundukları firma içerisinde kolaylık ile fark edilmektedir. Bu nedenle kişi yararlanmak istediği iş fırsatları için istemediği bir işte çalışmak yerine kendisi için en iyi olduğunu düşündüğü ve yapmaktan keyif alacağı meslek ile ilgili olarak iş ilanları incelemesi ve başvurusu yapmalıdır. Eleman ilanları araştırmasına giren kişi için önemli noktalar olduğu vurgusunu daha önce söylemiştik. Özgeçmiş ile örtüşme , yaşanılan şehir ile ilgili arama yaptırma gibi önemli noktalar bulunduğu gibi , iş alanı, sektör, çalışma şekli gibi noktalarda çok önemlidir. Kişiler çalışmak istedikleri sektörü iyi seçmelidirler. Örneğin saha satış işinde çalışmak isteyen bir bireyin hangi sektör içerisinde çalışacağı önemli bir noktadır çünkü sektörün büyüklüğü ileride nasıl şekilleneceği kişinin ileride hayat standardını da belirleyebilmektedir. Seçtiği sektörün önünün açık olması ve hatta sektör içerisinde çalıştığı firmanın hedefleri kişinin orta ve uzun vadede meslek içerisinde ne kadar yükseleceğini belirlemektedir. Sektör ve iş ilanı dışında çalışma şekli de bireyler açısından ele alınması gereken başka bir konudur. Çalışma şekli yarı zamanlı (part time) tam zamanlı, evden çalışma (freelance) dönemsel çalışma, proje bazlı çalışma, mevsimsel çalışma gibi çeşitlilik gösterebilmektedir. Bu nedenle kişiler nasıl çalışma şekline sahip olmak istediğini doğru bir şekilde saptamalıdırlar. Örneğin ; öğrenciler , anneler gibi gününün bir kısmı boş olan kişiler part time çalışma şekli ile eleman ilanları inceleyerek başvuruda bulunabilirler.
    İş arama ve eleman ilanları incelenmesi sürecinde kişiler, çalışmak istedikleri iş içerisinde pozisyon ve pozisyon seviyesine de dikkat etmelidirler. Başvuru yaptıkları iş içerisinde hangi pozisyonda yer alacaklarını önceden bilmeli ve buna göre başvuruda bulunmalıdırlar. Ayrıca bulundukları pozisyonun seviyesi de çok önemlidir. Daha önce seviye olarak yönetici pozisyonlarında çalışmış bir bireyin yararlanmak istediği iş fırsatları için iş ilanları incelerken daha önce çalışmış olduğu pozisyon seviyesine uygun olan iş ilanlarını incelemeleri ve bu iş ilanlarına başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Yönetici pozisyonlarında çalışmış bir kişinin aynı departman içerisinde sorumlu yardımcısı , destek elemanı gibi pozisyonlara başvurması hem akılcı olmayacaktır, hem de absurd duracaktır. Diğer yanda bu şekilde bir pozisyona başvuran kişi muhtemelen daha düşük ücret ile çalışacaktır. Aynı durum düşük bir pozisyonda çalışan bir bireyin yönetici pozisyonlarında bulunan eleman ilanları için başvuruda bulunması açısından da geçerlidir. Daha önce örneğin satış sorumlusu olarak çalışan bireylerin müdürlük pozisyonuna başvurmaları başvurudan sonuç alamamasına neden olacaktır.

    Tüm bu anlatılanlar göz önüne alındığında iş arayan kişilerin iş başvurusunda bulunurken insan kaynakları platformları aracılığı ile iş aramaları daha akıllıca olacaklardır. İsbul.net bu noktada doğru eleman ilanları yayınlanması ve doğru iş başvuruları yapılması açısından tüm üyelerine kolaylık sağlamaktadır.

    İş arayan kişiler üyelik oluşturduklarında özgeçmiş doldurmak istediklerinde kendilerini doğru bir şekilde anlatmaları ve iş başvurularında işlerine yarayacak bilgilerin başvuru aşamasında işverenler ile paylaşılması sürecinde adaylara, nelere dikkat etmeleri gerektiği yönünde uyarılarda bulunarak , iş arayan kişilerin iş arama sürecini en kolay şekilde atlatmalarını sağlamaktadır. Çeşitli çalışmalar (e-posta ile adaylara uygun iş ilanlarının gönderilmesi, mesaj gönderimi, başvuruya cevap aldığında e-posta gönderimi gibi ) ile adayların kendilerine uygun işlere yerleşmelerinde adaylara yardımcı olmaktadır.
    Aynı şekilde işverenler açısında da iş ilanları verirken kendisinin ihtiyaç duyduğu elemanların en doğru bir şekilde kendisine yönlendirilmesini sağlayacak kolaylıklar sunmaktadır. Eleman ilanları vermek isteyen firmalar için , arayışta oldukları elemanın nasıl nitelikler de olması gerektiğini açıklayabildikleri, elemanların çalıştırılacakları iş için bilgi edinmeleri göz önünde bulundurularak doldurdukları iş ilanları ile iş arayan kişilerden ne istediklerini net bir şekilde anlatabildikleri iş ilanları verme sayfaları bulunmaktadır.

    İş ilanları diğer bir tabir ile eleman ilanları vermek isteyen firmalar kullanışlı yönetim panelleri ile istedikleri elemanları bulmak için zaman kaybetmeden iş ilanları verebilmektedir.

    Aradıkları elemanlar isbul.net aday veri tabanında içerisinde mevcut olan firmalar vermiş oldukları iş ilanları ile firmaları için gerekli olan eleman ihtiyaçlarını zaman kaybetmeden karşılamaktadırlar. Eleman ilanları verirken işverenler açısından en önemli unsur verdikleri eleman ilanları ve alınan sonuç arasında tutarsızlık olmasıdır. Bu nedenle iş ilanı verirken isbul.net’in zengin aday veritabanı sayesinde vermiş olduğunuz ilandan sonuç almak oldukça kolay olacaktır. Firmalar bünyelerinde ürün ve ya hizmet üretimi için muhakkak eleman ihtiyacına gerek duyacaklardır. Bu nedenle aradıkları elemanlar için en doğru sonucu alacakları isbul.net sayesinde doğru eleman bulma ile ilgili olarak sorun yaşamayacaklardır.